Dopis Jana Pospíšila ze dne 9. května 1863

15. září 2013 v 23:40 | A. K.
State Mississippi
Psáno 9. máje, 1863
Mnoho a draze vážení rodiče, bratře a švagrová, pořád čekám den po dni, že od vás nějakejch pár řádek obdržím a ono nic, tak s přinucením musím sám. Já jsem vám psal dne 5. dubna a 16. dubna a nic, žádnou zprávu nedostávám. Od Franty Vitouškova jsem dostal 27. dubna, když on mně řekl, že prý je švagrová trošku nemocná. Dále co se mého postavení dotýče, já jsem chvála Bohu až dosavad živ a zdráv a jsem vesel, třebaže jsem už také byl ve velkém nebezpečenství. 30. dubna a 1. máje jsme zde měli jakejsi neobyčejný bál, který se otevřel v 8 ráno a trval do 11ti a podruhé zas v 9 večír až do 11ti. To bylo na řece Mississippi, to bylo 8 kanonovejch lodí, které v sobě obsahovaly 75 ohromnejch a neobyčejnejch kanonů, ty prášily z řeky do festuňku a z festuňku zas na ně. To bych vám přál vědět

a slyšet, jak se všecko třese. To je ukončení jedné bitvy a druhá to následovala nás, když jsme byli převáženi na parníkách z Louisiana státu do Mississippi státu, to jsme nafasovali na 5 dní potravy a teď jsme mašírovali od 1né hodiny s poledne až do 1 s půlnoci, kdež na nás nepřítel v nenádálosti vypálil. To jsme nevěděli ani odkud to přichází, tak jsme se skovali do takových jam a zmolin, až se zpozoruje, jak se postavit máme. Na to ale přijela naše patrije, tak jsme v noci ani nevylezli, naše patrije jim počala zatraceně stápět, neboť jich padlo po jedný ráno 16 lidí a 2 koně, tak museli retetýrivat a přestali na nás pálit, to trvalo od 1h s půlnoci až do 3 do ráno a ráno jsme dostali zase pomoc, ale Rebelové taky, tak se zas otevřel bál o 8. h. ráno a trval až do večera. Ale přec jsme šťastně vybojovali, neboť rebelů leželo 4krát tolik jako nás a co jsme pochytali, to je víc.


Tak se počítá, že pochytaných asi 3 tisíce a zabitých taky asi tolik a ještě jsme jim vzali 7 aneb 8 kanonů. Tak se čeká, že je ta armáda, která se s námi potýkala, skoro zničená. Tak jsme šťastně obdrželi město jménem Port Gibson a festuňk, ten byl jen takový kopec a u samý vody měli kanony zazděný a to jsme jim rozprášili, tak je také náš. To bylo asi 55 mil pod Vigsburkem. Teď zas čekáme jeden bál každou chvíli. Ještě bych zapomněl, z našeho regimentu je zabitých 6 aneb 7 a 10 neb 11 poraněných. Nemůžu určit jménem kteří, ale ze Šrejdrovy kumpanije je Minář Henderson poraněn a John Hwittington od kostela je zabit a z naší kumpanie je raněn první lajtnant jménem John Francisko a jinej žádnej. Páni generálové
byli srdnatí, neboť pořád ve vohni jezdili jako když hrom bije. Náš pan generál jménem Kar, ten když viděl, jak tam po každé ráně padali, tak vzal do ruky klobouk a otáčel okolo hlavy a křičel tejk that jů Godem son of bičes. Dále počasí zde máme pěkný, ale trošku tuze teplý. Korna kde je sázená, ta je už na 3 střevíce vysoká, ale všecko se to zhuntuje, nebo taková armáda něco zajme, když se přistěhuje. Dále přání moje jest, aby vás těchto pár řádků při dobrém a stálém zdraví vynatrefilo. Ostatně tam pozdravuji bratra a švagrovou u řeky a pana Šváchu a dcery jeho a Rohlenovy a Lorencovy na východě a Skalskýho, všecky.
John Pospishil
Brzká odpověď bude se čekat.* Poznámka k přepisu: Text dopisu je z kurentu přepsán v zásadě aktuálního českého pravopisu, zkomolené a poněmčené tvary slov jsou pro větší srozumitelnost textu nahrazeny vhodnými ekvivalenty. Hovorová čeština je v textu ponechána.

** Kliknutím na náhled první strany dopisu budete přesměrováni na digitalizovaný originál dopisu uložený v State Library of Iowa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama