Dopis Jana Pospíšila ze dne 1. června 1863

17. září 2013 v 13:39 | A. K.
State Mississippi
Psáno dne 1. června 1863
Moje drahý rodiče, bratře a švagrová, moje přání jest, by vás tyto řádky při dobrém a stálém zdraví natrefit mohly, jako i já až dosud živ a zdráv jsem. Já jsem už od vás obdržel dvoje psaní, 1 13. tohoto měsíce a druhé 20. tohoto měsíce, to jest máje, ale na žádné jsem odpověď dát nemohl až dnes. Zajedno jsem neměl kdy a za druhé jsem si myslil, až jak to dopadne, protože jsme byli pořád na marších a bitvy pořád před rukama jsme měli, jak jsem vám zmínku udal dne 9. máje, když jsme z jedné patálie šťastně vyšli, to jsme vám poslal pár řádků, tak nevím, jestliže jste je obdrželi aneb ne. Tedy vám musím oznámit, jak se nám vedlo od té doby. Tehdy jsme táhli zase k nějakému městu jménem


Rejmond, ale drahý přátelé, to byl marš, horko a déšť takový, že jsme až po kolena v blátě šli a místem po pás vodou. Bylo to ovše trošku nepříjemné, ale když jsme se tam dostali, tak jsme byli zase radostí naplněni, neboť už byl náš prapor na kort house. vystrčen po vítězství. To bylo 12. máje. A odtud zase dál, to jest k městu Jackson, to jest kapitál státu. Tam jsme čekali tuhou patáliji, ale naše divize, která pozůstává z 8mi pluků, ta byla vzadu, tak jsme se ani do města Jackson nedostali. 13ho máje tam byla porážka a my jsme 13ho v noci byli v rebelskejch kasárnách v ležení a ráno přiletěla novina k jenerálovi, že je Jackson náš, aby se vrátil ke městu Rajmond nazpátek, tak jsme zase byli jako znovuzrození. Co lidu padlo to nemohu určit, ale zlý to nebylo, protože tam našestrana pochytala mnoho rebelů a kanónů. A teď zase k Černý řece, ale než jsme se tam dostali, tak byly dvě patálie, v kterých jsme se také vynacházeli. První byla u Edward´s Depot, to byla tvrdá rvačka od 10ti hodin r. až do 6ti večír, ale dobře to dopadlo. Rebelů tam bylo 40 tisíc a nás asi 50. Tam jsme rebelům vzali 17 kanonů a rozbili jsme je rebelové nadobro a pochytali asi 6 tisíc - to bylo 14ho máje. Odtud zase dál u Černý řeky byla zase velká rebelská armáda, ale což platno, zase dostali na hřbet. Tam zase jsme jim vzali 17 velkejch kanónů a rebelů tam pobili tuze moc a pochytali 7 tisíc. Ale z jakejch šerednejch dír a hustejch lesů jsme je vyhnali, to je na podiv, že se to tak dalo dokázat. Tam jsme je vyplatili, oni si zapálili železnickej most, tak když jsme se na ně sesypali, tak oni už nemohli přes most utýct,tak vběhli do řeky a skoro všecky se potopili. To bylo 16ho máje. Teď zase ve Vicksberku, tady se začala patálije 18ho máje a zase jsme se v ní vynacházeli. Dne 24ho máje, to jest 6tej den boje, to jsme byli jen naše divize v takovém ohni, že jsem to jak živ neviděl. Od 10ti hodin r. až do 6ti večír, že hrom a krupobití ať je jak chce velké, to je nic proti tomu. Také vám musím dt na vědomost, že Mejlou Strým od kostela je zabit a Kristián Klainecht, to jest švagr, také, a Martin Svidenský také, ten je z naší kumpanije. Dále od té doby se jen pořád bombardýruje z kanonů, to jest ze zadu, a z předu zase z kanonových lodí. Těch je zde 28 a pořád dnem nocí do města a do festuňku házej. Máme je už tak obklopený, že se vrtnout nrmůžou a kanonů jsme jim už také mnoho našima kanonama zhubili. Tak se pořád čeká, brzy-li se vzdají. Od dneška jak to bude dopadat nevím, ale naději pevnou mám, že to bude dobře, jestli to dočkáme.

John Pospishil
* Poznámka k přepisu: Text dopisu je z kurentu přepsán v zásadě aktuálního českého pravopisu, zkomolené a poněmčené tvary slov jsou pro větší srozumitelnost textu nahrazeny vhodnými ekvivalenty. Hovorová čeština je v textu ponechána.

** Kliknutím na náhled první strany dopisu budete přesměrováni na digitalizovaný originál dopisu uložený v State Library of Iowa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama