Jan Pospíšil

20. února 2013 v 16:54 | A. K.
Jan Pospíšil (nebo také John Pospishil) se narodil v roce 1837 v Novém Kamenci1 do evangelické rodiny familianta2 Josefa Pospíšila a jeho druhé ženy Františky. V roce 1855 se většina rodiny rozhodla odejít za oceán. Do Ameriky odešel s rodiči nejen Jan, ale i nejstarší syn Josef, zatímco prostřední syn František s manželkou za nimi dojel o dva roky později. Pospíšilovi začali plavbu za svým novým domovem v Hamburku, odkud jejich cesta do New Yorku trvala 45 dní. Odsud se přesunuly do Banner Valley v Iowě. Zde již v této době byla menší česká komunita zahrnující i příbuzné Pospíšilových, rodinu Lorencovu. Pospíšilovi začali hospodařit na farmě, jejíž předválečná hodnota byla odhadnuta na 780 dolarů, z čehož můžeme usuzovat, že šlo o menší hospodářství, na americké poměry spíše podprůměrné. Pospíšilovi, stejně jako i ostatní zdejší čeští evangelíci navštěvovali místní německý luteránský kostel, na jehož stavbě také participovali. Od roku 1860 se české evangelické komunitě v Banner Valley podařilo získat českého pastora Františka Kúna.

Po vypuknutí občanské války se rok po jejím začátku, konkrétně 16. srpna 1862, Jan Pospíšil přihlásil v Iowa City k 22. iowskému pěšímu pluku a podepsal službu v armádě po dobu trvání tří let, nebo do konce války3.Stejně jako ostatní Češi sloužící ve zmiňovaném pluku, byl zařazen do roty K. Po několika dne od zapsání do armády vyplul 22. iowský pluk parníkem do St. Louis a odtud do města Rolla v Missouri, kdě absolvoval základní vojenský výcvik. Po čtyřech měsících v Rolle byl pluk začleněn do Armády jihovýchodního Missouri (Army of southeast Missouri) a posléze se připojil k oddílům generála U. S. Granta při obléhání Vicksburgu. Po pádu Vicksburgu byl 22. iowský pluk odvelen do Texasu k výkonu strážní služby, poté dva dny strávil ve Washingtonu, odkud byl převelen k armádě generála Sheridana do Virginie. Zde se pluk zúčastnil tažení v Shenandoah Valley a posléze konal strážní službu. Pluk byl rozpuštěn po vypršení tříleté lhůty 25. července 1865 v Savannah v Georgii. V průběhu těchto tří let bylo zabito 114 členů pluku, dalších 136 mužů podlehlo různým onemocněním.

Rok po válce se Jan Pospíšil oženil se Sofií Stříteckou, se kterou měl pět dětí (Markéta, Marie, Rafael, Jiří a František). V pozdním věku se se ženou přestěhoval do Cedar Rapids. Jan Pospíšil zemřel v roce 1913 v Cedar Rapids a byl pochován na zdejším českém hřbitově4.

Z válečných let se po Janu Pospíšilovy zachovalo 40 dopisů, které jsou zveřejněny v Iowa Heritage Digital Collections, jež je součástí iowské státní knihovny (State Library of Iowa).


1 Dnešní Kamenec u Poličky
2 pozdním feudalismu se slovem familiant označoval dědičný nájemce dílu panské půdy (též označovaného jako familie), který vznikl v 18. století (za raabizace) rozdělením panských statků na malé části, jež byly dány jednotlivým rodinám do dědičného nájmu.
3 Podepisováno pro případ dřívějšího konce války, než zmiňovaný časový údaj, na který se ten který upsal.
4 VLHA, Marek: Dopisy z války Severu proti Jihu. Matice moravská, Brno. 2010, str. 69 - 70
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama