Dopis Jana Pospíšila ze dne 16. dubna 1863

28. února 2013 v 14:20 | A. K.
State Louisiana Psáno dne 16. dubna 1863.
Drahé rodiče, bratře a švagrová, já jsem od vás obdržel psaní dne 12. tohoto měsíce a velice jsem se potěšil, když jsem v něm četl, že jste ještě dosavad živí a zdraví a že si nenaříkáte a také že jste ty peníze obdrželi. Dále, co se mého postavení dotýče, já jsem také ještě dosavad živ a zdráv a jsem veselé mysle, neboť se sem do Louisiany státu pořád vojsko stěhuje, tak možná, že se ani třeba nestane žádné krveprolití. Také generál Grant prej ani nechce, aby se nám tak doráželo, že to bude lepší, když se tam vymořejí hladem. Dále nového vám nemám co psát než toliko to, že dne 13. tohoto měsíce jsme měli tuze krásnej čas. To jsme dostali takovej déšť, že jsme v noci leželi jen tak asi o neb 9 coulů ve vodě. To byl pořádnej fon, hluku dost, a také nějaký Godem vyletěl. To jsme si povídali, jen kdyby někdo tam od nás z Iowy přišel, co by -....-(sic) Dále také bych rád bratře věděl, jak ti také koně sloužej a jaké počasí tam máte, neboť včera sem do Louisiany přijel náš spoludruh jménem Franc Muzik z Iowa City a pravil, že tam byla velká zima, když odjížděl. To bylo dne 9. tohoto měsíce. On byl na felábe. Dále mně také bratře pověz, jakej to tam máte spolek založenej, má to bejt českej spolek,


jak mně Franta Vitoušků psal, že mají českej spolek založenej, že pozůstává z 50ti oudů, ale nic mě nevysvětlil co a jak - to stojí jen, že že bude pokračovat pro Unii, tak jsem si z toho nemohl vybrat. Také tě bratře prosím, jestli ti to nebude obtížné, kdybys mně mohl poslat za 25 centů těch hlaviček na psaní, bude jich 8 za 25 centů. Neboť tady stojí jeden 10 až 15 centů, tak by mně to bylo zavděk. Dále, jak jsi mně bratře psal, co s těma penězi máš dělat, já také nevím, jak by bylo dobře dělat,ale když se ti nenajde jistej člověk abys jich mohl půjčit, tak je nech ležet, ať už z nich nic nejde. Alespoň se neztratěj, třeba že já to také cejtím, že je to jakési obtížné pořád se o ně starat, ale když mně to Pán Bůh dá někdy dočkat a přišel zase domů, tak to zase spořádáme. Také mně piš, jak se tam bratrovi u Řeky vede, jaké kšefty vede a jak mu slouží prám, jestli mu ho voda nevzala, protože jsem slyšel, že prej se topil, ale jakou příčinou nevím. Dále také , jak se vynácházejí Skalskej, jak se jim tam líbí, také jak se tam mají Šváchovi mně pověz, jestliže jsou holky už některá vdaná a neb ne.
Ostatně vád tam všecky pod ochranu toho svrchního odevzdávám až do shledání.
Adresu pište takto, John Pospishil, 22 Reg Iowa Voll. Co K.,
J. Pospishil, camp near Vicksburg, La.* Poznámka k přepisu: Text dopisu je z kurentu přepsán v zásadě aktuálního českého pravopisu, zkomolené a poněmčené tvary slov jsou pro větší srozumitelnost textu nahrazeny vhodnými ekvivalenty. Hovorová čeština je v textu ponechána.

** Kliknutím na náhled první strany dopisu budete přesměrováni na digitalizovaný originál dopisu uložený v State Library of Iowa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama