Dopis Jana Pospíšila z ledna 1863

24. února 2013 v 23:25 | A. K.
Psáno dne 180. (sic)1
Moje drahé rodiče, bratře a švagrová, velice mě to na mysli lehčí, že od vás žádnou odpověď nedostávám na to psaní, které jsem vám dne 13. prosince odeslal. Tak nevím, jestli že jste ho neobdželi, aneb co v tom vězí, anebo jestli že se v nějakém smutném stavu nevynacházíte. Také jsem vám v tom psal, že si posíláme ty fajnový kabáty, já Horák, Bednář, Beneš, do Iowa City, na pana Dostála byla psaná adresa. Tak mě také dejte zprávu o tom, jak to vydapá, jestliže jste ho obdrželi, co jste od něho zaplatili. Teď co se mého postavení dotýče, já jsem chvála Bohu ještě až dosavad živ a zdráv a jináč to ještě uchází, svátky vejroční jsme měli tuze fajnový teplo a sucho.


Sníh jsme ještě neviděli, ale asi 15. tohoto měsíce, to jsme dostali co proto, to pršelo tak, až nám všecko v boudě prolilo. A co na vartě, to byl každej jako myš, to bylo." Zatraceně" jedno za druhým lítalo, až se hory zelenaly. To se také řeka Mississippi tak zbouřila, že se ani naše vojsko nemohlo pro prudkost vody na druhou stranu, to jest na polední stranu2 přeplavit, museli zůstat na místě. Teď jsme dostali zprávu, včera večír sém přišlo psaní od našich krajanů, kteří také se tam vynacházeli u Richmondu, Fredericksburgu, atd. To byli hoši čeští, ti nám psali, jak se jim vedlo na marších, co slepic a hus a dobytka pokradli a snědli. Ale naproti tomu zas co potřebovali sebou to všecko na zádech nést museli, jako boudy, atd. a 16 dní mašírovali. A kdyby to aspoň v Iowě bylo, ale zde je to něco

jiného, když člověk zde z krkosrázu na krkosráz, kámen a pařez a nic jiného pod nohama, než to. Ti hoši povídají, ten 16. den, že již se jim zdálo o čertu, když v nohách měli puchejře jako dvaceti tolary. My už jsme již tají byli tej cti, když jsme mašírovali 9 dní, že když přišla noc, tak měli někteří puchejře. Ale to ještě ušlo, když jen člověk nemusel jít po večeři na vartu a to až do rána. Stranu války to vypadá tak, jednou pobijou a vyženou naši rebelskou rotu a podruhé rebelové vyženou a popálej naše, jak se to stalo minulý týden. Naši vyhnali a opanovali jedno místo a jeden festuňk3 a keler4. A za 3 neb 4 dny zase rebelové chytli od naší armády asi 800 mužů, asi 500 mezků i s vozama a co kde bylo, všecko popálili. Protožeto sebou vzít nemohli, tak to aspoň zničili. Velkého pokroku to nemá. Jak se zdálo, když se sežene ještě 6 000 mužů, pak tu rebelovinu rozbijoum ale to jen proto, že naši generálové nemají nic jiného na starosti, než samý kratochvíle, pití, tance, holky, atd. A když se musejí postavit do boje a prohrají, tak to vytočejí kličkou, že nebyli dost přichystaní, že je rebelové přepadli. Ostatku bych vám měl dost co psát, ale myslím si, že zas podruhé bude něco novějšího, tak prozatím. Ostatně vás všecky pozdravuju, jestli živi jste a zůstávám váš věrný syn
John Pospishil

Také pěkné pozdravení na pana Šváchu a holky jeho a na pana Rohlenu. Také se bratře ptáš, jak to vypadá s tím naším ležením. Takto.


Toto jest naše stavení. Takto se slehneme v noci, do každého toho šráfku si lehne jeden mezi ty dvě linie a na prostředku to kolečko, to jsou kamna. Ta bouda je asi 13 neb 14 střevíců vysoká4. To bych vám přál vidět to večerní slehnutí, jak hezky to vyhlíží, ale málo kterou noc jsme pohromadě, protože musíme pořád přes den na vartu ve dne v noci, to je pořád stejný.1
V tomto případě poněkud nejasná datace. V digitálním archivu State Library of Iowa je dopis špatně zařazen do listopadu 1862. Jan Pospíšil v dopise zmiňuje dopis odeslaný 13. prosince a pojednává o bitvě u Fredericksburgu, jako o novince, což nás posouvá minimálně do druhé poloviny prosince 1862. Později je v dopise zmínka o výročních svátcích, což jsou v zimním období zajisté Vánoce, což dopis posouvá na konec roku. Ovšem v dopise dále stojí zmínka o dešti asi 15. tohoto měsíce. Z toho lze usuzovat, že již nějaký ten den od 15. uběhl a Pospíšil si již není datem jistý. Pokud si vypomůžeme dalším dopisem Jana Pospíšila, zde uvádí, že 27. ledna odmašírovali z Rolla. Je zřejmé, že o opuštění výcvikového tábora by Pospíšil věděl minimálně den předem, ale v tomto dopise zde žádná zmínka o plánovaném opuštění tábora není. Proto si dovoluji tvrdit, že tento dopis vznikl někdy mezi 18. a 25. lednem 1863.
2 Jih, ve staré češtině též poledne - je to směr Slunce na severní polokouli v poledne v zenitu; odtud i název "polední strana".
3 Pevnost nebo pevnostní vězení
4
Zřejmě něco jako zákop, či opevnění
5 1 střevíc = 31,6081 cm. Vzhledem k tomu, že 13 střevíců odpovídá 411 cm (14 střevíců = 442 cm), je nepravděpodobné, pokud nedošlo k písařské chybě, že tato míra uvádí výšku boudy. Patrně by se mohlo jednat o její průměr.

* Poznámka k přepisu: Text dopisu je z kurentu přepsán v zásadě aktuálního českého pravopisu, zkomolené a poněmčené tvary slov jsou pro větší srozumitelnost textu nahrazeny vhodnými ekvivalenty. Hovorová čeština je v textu ponechána.

** Kliknutím na náhled první strany dopisu budete přesměrováni na digitalizovaný originál dopisu uložený v State Library of Iowa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama