Nathan Bedford Forrest: Část sedmá - Forrestova řeč na rozloučenou se svými vojáky

1. listopadu 2012 v 20:36 | A. K.
"Občanská válka, kterou jste právě prošli přirozeně vyvolává pocity nepřátelství, nenávisti a chuti po pomstě. Je naší povinností zbavit se všech těchto pocitů a pokud je v našich silách, pěstovat přátelské vztahy s těmi, s nimiž jsme tak dlouho bojovali a dosud se od nich tak velmi, ale upřímně odlišovali. Sousedské msty, osobní nenávisti a naše rozdílnosti by měly být smazány; a když se vrátíte domů, mužně, nejkratší cestou, zajistíte si úctu svých nepřátel. Ať už jsou vaše povinnosti jakékoliv, k vládě, společnosti, jednotlivci postavte se k nim jako muži.

Pokus o vytvoření samostatné a nezávislé Konfederace selhal; ale vědomí, že jste konali svou povinnost věrně až dokonce, vám bude do jisté míry splácet útrapy, které jste podstoupili. Přeji vám na rozloučenou do budoucnosti blahobyt a štěstí. V žádném případě neodkazuji na opodstatněnost věci, do které jsme byli zapojeni, ale na vaši odvahu a odhodlání, kterou jste dokazovali během mnoha tvrdých bojů na bitevním poli a vynutili si tím respekt a obdiv přátel i nepřátel. A já teď vřele děkuji a jsem velkým dlužníkem svých důstojníků a mužů pod mým velením, jejichž horlivost, věrnost a neochvějná statečnost byly velkým zdrojem mého úspěchu ve zbrani.

Na bitevním poli jsem vás nikdy neposlal tam, kam jsem sám nebyl ochoten jít a to samé platí i nyní. Byli jste dobří vojáci, můžete být dobrými občany. Dodržujte zákony, zachovejte si svou čest a Vládě, které jste se vzdali dovolte být a také buďte šlechetní."


Nathan Bedford Forrest
Velitelství Forrestova jízdního sboru
Gainesville, Alabama
9. května 1865

Poznámka: Projev je redakčně krácen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama