Nathan Bedford Forrest: Část šestá - Závěr války

1. listopadu 2012 v 16:35 | A. K.
Měsíc po bitvě u Brice´s Crossroads, v době, kdy sloužil pod generálem Stephenem D. Leem, utržil Forrest taktickou porážku v bitvě u Tupela. Z obavy z přerušení federálních zásobovacích linek, vyslal generálmajor William T. Sherman jednotky pod velením generálmajora Andrewa J. Smitha, aby se s Forrestovými muži vypořádaly. Generál Smith svůj úkol splnil jen napůl. V bitvě sice Forrestovi kavaleristy porazil, Nathan B. Forrest zde byl zraněn na noze, ale zničit "Čarodějovi" jezdce se mu nepodařilo, a tak Forrest mohl dál znepříjemňoval Unionistům život.

Forrest v létě a na podzim 1864 vedl další nájezdy. Jeden na centrum Unionisty drženého Memphisu (srpen 1864) a druhý na sklad dodávek v Johnsonvillu (3. října 1864), příčemž jeho jezdci napáchali na federálních majetcích milionové škody. V prosinci, během katastrofálního tažení Franklin - Nashville, bojoval po boku generála Johna Bella Hooda, nově jmenovaného (a posledního) velitele konfederační Armády Tennesse, v druhé bitvě u
Franklinu. Forrest se zde s Hoodem (jeho velícím generálem) těžce nepohodl, kvůli způsobu boje, který J. B. Hood preferoval. Tak, či onak, Hoodova taktika boje vedla k drtivé porážce konfederačního vojska.

Po tomto vojenském debaklu u Franklinu, Hoodova armáda pokračovala směr Nashville. J. B. Hood dal Forrestovi rozkaz provést nezávislý nájezd na kasárna v Murfreesboro. Po úspěšném dosažení cíle se 5. prosince 1864, Forrestova jízda střetla nedaleko Murfreesboro se silami Unie. V tomto střetu, označovaném jako třetí bitva u Murfreesboro, byla část konfederační linie prolomena a vojákům nezbylo nic jiného, než utéct z boje.

Potom, co byla Hoodova tenesijská armáda zničena v bitvě u Nashvillu, se vyznamenal při krytí ústupu trosek konfederační armády. Ústup kryl tak dobře, že hlavní části armády se zdařilo bez újmy uniknout. Za tento zdařilý kousek si vysloužil povýšení do hodnosti generálporučíka.
V roce 1865 se Forrest pokusil bez většího úspěchu bránit Alabamu proti Wilsonovu nájezdu. Jeho protivník, brigádní generál James H. Wilson, uštědřil Forrestovým mužům poslední větší porážku. Když se potom Forrest dozvěděl o kapitulaci generála Lee u Apomattoxu, rozhodl se také se svými jednotkami vzdát. Dne 9. května 1865 přečetl svým mužům v Gainesville svoji řeč na rozloučenou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama