Deník Františka Smrčka - rok 1863

7. listopadu 2012 v 17:59 | A. K.
Leden 1863

27. ledna jsme se přiblížili k Beria Church.

Únor 1863

5. února jsme pochodovali do zimoviště v Stafford Courthouse.

Březen 1863

10. března byla naše rota zkontrolována prezidentem A. Lincolnem
19. března jsme byli navštíveni wisconsinským guvernérem Edwardem Solomonem. Po našem zimování v Stafford Courthouse jsme byli přiděleni do armádního sboru generála Howarda.

Duben 1863

27. dubna jsme započali naše letní tažení pod velením generála Hookera. Po dvou dnech pochodu jsme dorazili k řece. Ten samý den jsme překročili řeku Rappahanock a pochodovali po druhém břehu celou noc až do rána.
29. dubna jsme zastavili k odpočinku. Naše kavalérie se zde střetla s nepřítelem a donutila jej k útěku. V 9 hodin jsme pokračovali dál a ve večerních hodinách jsme dorazili k řece Rapid Ann a tu samou noc ji překročili.
30. dubna jsme došli do Wilderness Church.

Květen 1863, bitva u Chancellorsville

1. května v poledne začala dělostřelecká střelba u Chancelorsville. Seřadili jsme se do bojových linií; náš pluk se přesunul přímo do Wilderness Church; naše fronta byla na jihu, naše divize bránila pravé křídlo. Z naší strany setrvávala palba celou noc, zatímco nepřítel reagoval jen sporadicky.
2. května naše divize přesunula frontu k západu, náš pluk byl na pravém křídle. Do lesa, který se táhl asi třicet metrů před námi, byl poslán předvoj. Okolo šesté hodiny byl náš předvoj napaden povstalci a začala těžká střelba. Šiky nepřátel se hrnuly vpřed v patách našeho prchajícího předvoje. Následně rebelové vytvořili bojové linie. Zatímco měli vojáky našeho předvoje těsně před sebou, spustili z lesa do našich linií smrtící palbu. To jsme jim oplatili stejnou mincí. Z počátku se zdálo, že se rebelové podvolují, ale pak zaútočili tak intenzivně, že jsme se nemohli udržet. Třikrát jsme ustoupili a znovu jim čelili. Nakonec pronikli do našich oslabených linií a my jsme se dali na zběsilý útěk. Ale brzy jsme se znovu shromáždili a zformovali do linie v Chancellorsville. Ztratili jsme přibližně 200 mužů (mrtví, zranění, zajatí).
3. května - Ve čtyři hodiny ráno jsme se přesunuli na levé křídlo k US Ford a zůstali zde až do 6. května. Potom jsme pochodovali zpátky k Stafford Courthouse, kam jsme dorazili ve večerních hodinách.
15. května jsme přesunuli náš tábor blíž ke Brook Station.

Červen 1863, pochod směr Gettysburg

12. června jsme opustili Brook Station a večer jsme dosáhli Weaversville, ležící na potoce Cider Run. Zde jsme strávili noc.
13. června jsme překročili řeky Broad Run a Bull Run a večer dorazili do Centerville. Tady jsme pak tři dny odpočívali.
17. června jsme pokračovali dál a ten samý den přišli ke Goose Creek a tady zůstali po šest dní.
24. června jsme pochodovali do Edwards Ferry.
25. června jsme překročili řeku Potomac, pokračovali dále Marylandem, v poledne jsme překročili řeku Monocacy v Nollance Fort a k večeru přišli do Jeffersonvillu.
26. června jsme došli k Middletownu a odpočívali zde celý následující den.
28. června jsme dorazili do Fredrick City.
29. června jsme pokračovali přes Uticu a Creagerstown a večer přišli do Emittsburgu.
30. června jsme zde strávili odpočinkem.

Červenec 1863 - Bitva u Gettysburgu

1. července časně ráno náš sbor opustil Emittsburg a pochodoval ke Gettysburgu, kde se naše armáda střetla s nepřítelem. Bojovali jsme zde krvavou bitvu. Já a Jozef Smrcek jsme se tohoto prvního střetu nezúčastnili. 30. června jsme byli posláni na předsunutou hlídku. Vzhledem k rychlému odchodu naší brigády ze základny, jsme se k našemu pluku připojili až 1. července večer. Ve stejnou dobu střet skončil. V této bytvě byl zraněn Jozef Zbytovsky. Naše linie se přesunuly do východní části města, náš pluk tvořil pravé křídlo divize.
2. července jsme museli čelit intezivní dělostřelecké palbě. Ta začala o půl třetí a trvala dlouho do noci. Střepiny kartáčů padaly jako hrách na naše hlavy. Během noci povstalci zaútočili na první divizi, která stála napravo od nás, ale byli zahnáni zpět s obrovskými ztrátami.
3. července ráno, nepřítel pokračoval v dělostřelecké palbě, která trvala až do 10 hodin. Poté už pálili jen ojediněle.
Předsunuté jednotky byly pod neustálou palbou. V poledne znovu začala kanonáda a trvala až do 4 hodin. Ve stejný čas rebelové zaútočili na naší celou linii, ale byli zatlačeni zpět. Utrpěli ohromné ztráty mnoho z nich bylo bylo zajato. Noc byla klidná, nepřítel ustoupil.
4. července naše kavalérie začala pronásledovat nepřítele a my jsme je následovali 5. července odpoledne.
Uprchli.
6. července odpoledne jsme dorazili do Emmitsburgu.
7. července jsme pochodovali směrem k Middletownu.
8. července v poledne jsme pokračovali dál k Bronsborsu. Během celého dne se naše kavalérie střetávala s rebely, ale my jsme zůstávali v záloze.
10. července jsme postupovali stále vpřed.
12. července jsme se dostali k Hagestownu, kde jsme se utábořili.
14. července náš svor byl posílen novými pluky a ten samý den jsme se přesunuli k Williamsportu, kde jsme přespali.
15. července jsme se vrátili přes Hagerstown do Middletownu, kam jsme došli ve večerních hodinách.
16. července jsme pokračovali přes Jefferson do Berlina. Tam jsme měli dva dny odpočinku.
19. července jsme překročili řeku Potomac do Virginie a dosáhli Goose Creek, kde jsme měli znovu dva dny na odpočinek.
23. července jsme pochodovali směrem k New Baltimoru.
25. července jsme pokračovali do Warrentownu.
28. července jsme se přesunuli do Weaversville.
30. července jsme se soustředili několik kilometrů na jih od Cider Runu.

Srpen 1863

3. srpna jsme se přesunuli zpět k Weaversville a zaujali naše staré pozice.
6. srpna jsem byl povýšen na desátníka.
27. srpna jsme se pohybovali poblíž Cattlett Station.

Září 1863
7. záři jsme přesunuli náš tábor do blízkosti warrentownského železničního uzlu a naším úkolem bylo střežit železnici.
16. září jsme se přesunuli k Rappahanock Station. Tam jsme pracovali v pevnosti zvané Jacobs.
23. září jsme přislíbili výpravu za cumberlandskou armádou. Ten samý večer jsme opustili náš tábor a pochodovali celou noc.
24. září jsme přišli k manasaské železnici, kde jsme nastoupili do vlaku (Ohijská centrální a Baltimorská železnice). V Belair jsme přestoupili do jiného vlaku a potom znova v Indianapolisu. Z Jeffersonvillu v Indianě jsme jeli parníkem po řece Ohio do Louisvillu a odsud po železnici do Nashvillu.

Říjen 1863

2. října jsme přijeli k Bridgrportu a postavili tábor.
4. října partyzáni zapálili nedaleký most, což odřízlo naše celé zásobování potravinami.
8. října jiná skupina napadla železnici a zablokovala tunel u Murfreesboro.
9. října nám byl dán rozkaz k pronásledování partyzánů. Naše brigáda nssedla do vlaku a jela k tunelu. Tady jsme prohledali okolí, ale nikoho jsme nenašli. Vyčistili jsme tunel tak, aby mohly projíždět vlaky a vrátili se zpět do tábora.
14. října jsme provedli průzkum nepřátelského území na druhé straně řeky Tennessee. Zajali jsme 3 partyzány a ukořistili 3 pušky a dva osedlané koně. Pozdě v noci jsme se vrátili do tábora.
19. října jsme přesunuli tábor.
27. října jsme opustili tábořiště a vydali se k Chattanooze.
28. října jsme dorazili k hoře Lookout, která byla obsazená rebely. Přibližně ve dvě hodiny odpoledne náš předvoj běžel k povstaleckým pozicím, začala těžká přestřelka.
Rebelové se stáhli do hor. V 5 hodin horské dělostřelectvo zahájilo z vrcholu hory palbu, ale nikoho z nás nezranilo. Zastavili jsme se v Lookout Valley. V 11 hodin v noci se rebelové připlížili a zaútočili na 12. sbor. Náš sbor rychle vytvořil bojovou linii a spěchal 12. sboru na pomoc. Rebelové byli poraženi a zatlačeni do hor. Náš pluk utrpěl ztrátu dvou mužů.

Listopad 1863

V bojové pohotovosti jsme zůstali až do 6. listopadu. Nepřítel nás ostřeloval každý den, ale nezpůsobil nám žádné škody.
12. listopadu jsme se vydali hledat potravu.
22. listopadu jsme opustili Lookout Valley a přesunuli se do Chattanoogy, kde jsme ztrávili noc.
23. listopadu začala bitva o Missionary Ridge. V poledne jsme se seřadili do linií u Missionary Ridge, kde byla soustředěna většina povstalců.
24. listopadu jsme postopili o několik metrů. Ve stejný den byla obsazena hora Mount Lookout.
26. listopadu střed rebelů byl poražen. V poledne se náš sbor přesunul na levé křídlo, na podporu Shermana. Právě zde nepřítel soustředil své síly. Nepřátelé byl všude poražen a 26. se dal na útěk. Pronásledovali jsme jej 2 dny.
29. listopadu jsme pochodovali k Knoxville za účelem posílení Burnsida proti Longstreetovi.

Prosinec 1863

Během našeho pochodu jsme prošli následující města: Cleveland, Charlestown, Athens, Sweetwater a Philadelphii.
5. prosinci jsme dorazili do Louisville. To byl cíl našeho tažení.
Vzhledem k tomu, že Longstreet ustoupil a Burnside nepotřeboval naši podporu, přesunuli jsme se zpátky do Lookout Valley, kam jsme dorazili 16. prosince. Zde jsme ztrávili pokojně zbytek roku 1863.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama