Česká účast v americké občanské válce - Frank Smrcek

5. listopadu 2012 v 21:28 | A. K.
Do americké občanské války zasáhlo na obou znesvářených stranách několik desítek až stovek vojáků českého původu. Jedním z nich byl František Smrček (Frank Smrcek).

František Smrček se narodil na Moravě v roce 1842. Zde získal vzdělání, z něhož vynikala výborná znalost pěti jazyků. Není přesně známo, kdy opustil tehdejší Rakouské císařství, ale je jisté, že to bylo ještě před vypuknutím občanské války, tedy někdy před rokem 1861. Po příchodu do Spojených států se usadil ve státě Wisconsin, kde se také v druhý rok války (18. srpna 1862) nechal naverbovat do 26. wisconsinského pěšího pluku. Příslušnost k tomuto pluku zřejmě nebyla náhoda, neboť po jeho boku sloužilo několik dalších vojáků českého, rakouského a německého původu. Obecně vzato, drtivou většinu 26. wisconsinského regimentu tvořili německy mluvící vojáci.

Pokud bychom si chtěli vytvořit představu o tom, jak František Smrček přibližně vypadal, můžeme nahlédnout do knihy odvedenců výše zmíněného pluku, konkretně do roty D. V kolonce popis se dozvídáme, že František Smrček byl 179 cm vysoký, měl světlou plěť, modré oči a světlé vlasy. V knize odvodů se dále dozvídáme, že jej odvedl M. Kelble v Racinu na délku služby v trvání tří let.

2. července 1863 byl vojín Smrček povýšen na desátníka. Ze služby byl předčasně propuštěn po zranění na levé noze v bitvě u Resaca v Georgii.

Po válce se v roce 1867 oženil se sedmnáctiletou Moravankou Antonií. Přestěhovali se na farmu do Cedar Rapids v Iowě. Tam se jim o rok později narodilo první dítě - Emily Antonie. František Smrček zemřel 28. listopadu 1870 ve věku dvaceti osmi let, v době, kdy jeho žena čekala druhé dítě. Onemocněl angínou, komplikovanou zánětem mandlí, což způsobilo Františkovi zadušení. František Smrček byl pohřben na hřbitově Rogers Grove v iowském městě Ely.

František Smrček po sobě zanechal válečný deník, opis jeho znění, rozdělený podle let, si můžete přečíst zde:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama