R. E. Lee své sestře - 20. dubna 1861

25. října 2012 v 0:22 | A. K.
Arlington, Virginie
20.dubna 1861

Paní Anne Marshall
Baltimore, Maryland


Má drahá sestro,

jsem zarmoucen, svojí neschopností se s Tebou setkat. Čekal jsem na vhodnější období, což mi přinášelo mnoho hlubokého a trvalého žalu.
Nyní jsme ve stavu války, což k ničemu nevede. Celý Jih je ve stavu revoluce, do kterého byla Virginie, po dlouhém zápasu, vtažena; a ačkoli si uvědomuji, že nemám žádné pochopení s tímto stavem a měl bych se zdržet a hájit nápravu křivd, reálných nebo předpokládaných až do konce, přesto jsem si v duchu musel položit otázku, zda bych se toho měl zúčastnit proti mému rodnému státu.

S veškerou mou oddaností k Unii a pocitu loajality a povinnosti amerického občana, jsem nebyl schopen, aby se dostalo do mé mysli, že bych pozvedl ruku proti mým příbuzným, mým dětem, mému domovu. Proto se vzdávám své funkce v Armádě spojených států ve prospěch obrany mého rodného státu (s upřímnou nadějí, že mé bezvýznamné služby nikdy nebude zapotřebí). Doufám, že nikdy nebudu muset být povolán, abych tasil svůj meč.
Já vím, že mně to budeš dávat za vinu, ale přemýšlej tak laskavě, jak můžeš a věř, že jsem se snažil dělat to, co jsem myslel, že je správné. Abych Ti ukázal jaké pocity jsem měl a kolik přemáhání mě to stálo, zašlu Ti kopii dopisu o mé rezignaci. Nemám více času. Kéž Bůh střeží a chrání Tebe a Tvé blízké a zahrne Vás věčným požehnáním, to je motlidbou

Tvého oddaného bratra,
R. E. Lee
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama