Nathan Bedford Forrest: Část druhá - Začátek války

29. října 2012 v 14:11 | A. K.
Nathan Bedford ForrestPo vypuknutí války se Forrest vrátil do Tennessee, narukoval do armády Konfederace a jeho výcvik začal ve Fort Wright. 14. července 1861 vstoupil do kanceláře kapitána Josiaha Whitea a přihlásil se, společně se svým bratrem Jeffreym a patnáctiletým synem Williamem, jako dobrovolník do jeho roty E tenessijských jízdních střelců. Když viděl, jak špatně jsou vojáci vybaveni, nabídl Forrest, že koupí koně a vybavení za své vlastní peníze pro celý tento pluk tennesijských dobrovolníků.

Jeho nadřízení důstojníci, a dokonce i guvernér Isham G. Harris byli překvapení, že někdo tak bohatý a vysoce postavený jako Nathan B. Forrest, se přihlásil dobrovolně do armády, zvláště když velcí plantážníci byli osvobozeni od služby. Pověřili jej tedy, aby již v hodnosti podplukovníka sestavil a vycvičil prapor konfederačních jezdců. V říjnu 1861 mu bylo svěřeno velení pluku, "Forrestova sboru kavalérie". Ačkoli Nathan B. Forrest neprodělal žádný formální vojenský výcvik a neměl v tomto ohledu žádné zkušenosti, prokázal své vůdčí schopnosti a brzy slavil úspěchy se skvěle zvládnutou taktikou boje.

Přestože Tennesee se stalo státem Konfederace, obyvatelé z tohoto státu vstupovali do obou z nepřátelených armád. A tak v armádě Konfederace sloužilo více než 100 000 mužů z Tennessee (což je vzhledem k počtu obyvatel nejvíce z celé Konfederace) a armáda Unie získala z tohoto státu do svých služeb okolo 50 000 mužů.

Zpátky ale k nově vznikajícímu pluku Nathana B. Forresta. Forrest, aby získal potřebné muže k sestavení pluku, rozeslal výzvy, ve kterých stálo: "Hledají se muži s dobrým koněm a dobrou zbraní". Text pokračoval a v závěru pak stálo: "jestli se chceš pobavit a zabít pár Yenkees..."

Nathan B. Forrest měřil 188 cm a vážil 95 kg, čož bylo, zvláště k průměrnému vzrůstu v této době, nejen respekt budící, ale také impozantní. Využíval dovednosti drsného jezdce a hbitého šermíře. (Byl také znám tím, že svou šavli měl nabroušenou po obou stranách.) Historici došli k záveru, že Forrest během války mohl zabít více než 30 nepřátelských vojáků. Ovšem ne všechny Forrestovy oběti pocházely z řad protivníka. Poručík A. Wills Gould, důstojník dělostřelectva pod Forrestovým velením byl přeložen pravděpodobně proto, že pod jeho velením se během bitvy u Day´s Gap nepřítel zmocnil jeho děl. 14. června se Gould kvůli jeho přeložení s Forrestem pohádal a hádka vyvrcholila v šarvátku, při které byl Forrest postřelen do kyčle a Gould smrtelně pobodán.

Forrestovo velení zahrnovalo také doprovodnou rotu (Escort company - což byla speciální jednotka), pro kterou byli vybíráni ti nejlepší vojáci, které měl k dispozici. Byla to elitní jednotka čítající v závislosti na okolnostech a době 40 - 90 mužů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama