Nathan Bedford Forrest: Část čtvrtá - Bitva o Fort Pillow

30. října 2012 v 19:16 | A. K.
Dne 12. dubna 1864 vedl generál Forrest své jednotky do útoku na pevnost Fort Pillow, ležící v Tennessee na břehu řeky Mississippi.V této bitvě zahynulo mnoho černých vojáků v tmavomodrých uniformách, což vyvolalo dohady, zda Forrest neschválil masakr černochů, kteří se vzdali po pádu pevnosti. Foffestovi muži později tvrdili, že federálové, navzdory tomu, že prchali, měli stále zbraně a stříleli s nimi proti oblehatelům, což nutilo konfederované také střílet pro svoji vlastní bezpečnost. Během těchto inkriminovaných chvil měla stále nad pevností vlát vlajka Unie, což znamená, že obránci se stále nevzdali. Dobové noviny z tenesijského Jacksonu k tomu napsaly: Generál Forrest je žádal, aby se vzdali," ale "to neznámená, že by kapitulaci skutečně přijal". Podobné hlášení přineslo tehdy mnoho jižanských novin.

Soubor: Battle of Fort Pillow.pngMasakr u Fort Pillow

Tato prohlášení však byla v rozporu s výpověďmi přeživších unionistů, stejně tak i s dopisem konfederačního vojáka, který v něm masakr vylíčil. Achilles Clack, voják 20. tenesijské kavalérie napsal své sestře bezprostředně po bitvě:

"Byla to strašná jatka. Slovy to ani nedokážu popsat. Ubozí pošetilí negři mohli běžet až k našim mužům, padnout na kolena a se zdviženýma rukama prosit o milost, ale bylo jim rozkázáno, aby se postavili a pak byli zastřeleni. Já s mnoha dalšíma jsme se pokoušeli ta jatka zastavit a v jednu chvíli se nám to částečně povedlo, ale generál Forrest nařídil, zastřelit je jako psy a tak krveprolití pokračovalo. Nakonec se našim mužům začalo z krve dělat špatně a krveprolití ustalo."

Barevný plakát z roku 1885 znázorňující masakr u Fort Pillow

Ulysses S. Grant vesvých vzpomínkách o incidentu napsal: "Tito vojáci bojovali statečně, ale byli přemoženi. Nechám mluvit Forrestovy telegramy, aby vypověděly, co s nimi udělal." "Řeka byla obarvena po délce 200 yardů krví poražených. Mrtvých bylo více než 500, ale několika důstojníkům se podařilo uprchnout. Mé ztráty se rovnaly dvaceti mrtvým. Předpokládám, že tato fakta ukáží Seveřanům, že černí vojáci se nemohou vyrovnat Jižanům."

Následně Forrest podal hlášení, ve kterém vynechal pasáže zmiňující se o šokujících nehumánních skutečnostech.

Historici se rozcházejí ve výkladu událostí ve Fort Pillow. Richard Fuchs uzavírá: "Události ve Fort Pillow, to byly jednoduše orgie smrti a hromadné lynčování splňující kritéria nejpodlejšího chování - úmyslné vraždy - z nejodpornějších důvodů jakými jsou rasová a osobní nenávist."

Andrew Ward bagatelizuje polemiku, "Ať už byl masakr promyšlený, nebo spontánní, neřeší zásadnější otázku, zda se masakr konal ... a to určitě ano a myslím, že v každém slova smyslu."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama