Gettysburg Address - Gettysburgský projev Abrahama Lincolna

25. října 2012 v 22:05 | A. K.
Čtyři měsíce po bitvě u Gettysburgu, (bitva proběhla ve dnech 1. - 3. července) se na tom samém místě konal ceremoniál věnovaný Národnímu hřbitovu určený vojákům, kteří padli během konfederačního pokusu porazit a zničit armádu Unie. Odpoledne 19. listopadu měl hlavní proslov, který tval celé dvě hodiny, slavný massachusettský řečník Edward Everett. Potom konečně vstal prezident Lincoln, vytáhl z kapes pár malých listů papíru. Všech 15 000 přihlížejících překvapil jeho proslov svojí délkou. Trval totiž pouhé dvě minuty. (Fotograf nestihl dokonce ani pořídit prezidentovu fotografii, neboť nestihl za tak krátkou dobu připravit svůj přístroj.)

I když délka prezidentova projevu mnohé udivila, vstoupila tato řeč do historie, jako jedna z nejznámějších. Následující text je jedním z pěti verzí ručně napsaného projevu Abrahama Lincolna:

Před čtyřmi dvacetiletími a sedmi lety (sic!) přinesli naši otcové na tento kontinent nový národ, počatý ve svobodě a víře v rovnost všech lidí. Teď jsme zapleteni ve velké občanské válce, která prověří, může-li náš nebo kterýkoliv jiný národ založený na stejných principechskutečně existovat. Sešli jsme se velkém bitevním politéto války. Přišli jsme dát část země těm, kdo položili své životy za to, aby jejich národ mohl žít...Nejsme to vlastně ale my, kdo posvěcuje toto pole. Jsou to stateční muži, živí i mrtví, kteří tu bojovali. Ti se o to zasloužili mnohem víc, než to můžeme udělat my. Svět může říct málo, nemusí vzpomínat dlouho na to, co tu dnes řekneme , nesmí ale nikdy zapomenout na to, co tu udělali oni. Je to úkol pro nás žijící, pokračovat v nedokončené práci, která dospěla jejich zásluhou tak daleko. My se musíme věnovat velkému úkolu, který před námi ještě zbývá. Ve jménu těch mrtvých, k nimž cítíme úctu, kterou si plnou měrou zasluhují. Nesmíme připustit, aby zemřeli marně. Tento národ se musí stát s pomocí boží novou kolébkou svobody a vláda lidu, lidem a pro lid nesmí zmizet z povrchu země.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama